Sert kabuklu bir meyve türü olan cevizin insan sağlığına pek çok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Aslında saymakla bitmeyen faydaları bulunan ceviz ağaçta yetişen bir meyvedir. Yuvarlak kabuklu formunun içinde adeta yağ, protein ve lif kaynağı barındıran ceviz bunların yanı sıra son derece lezzetlidir. Peki, cevizin söz konusu faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Cevizin Sağladığı Faydalar

Cevizin faydalarını sizler için detaylı bir şekilde araştırdık. Söz konusu faydaları aşağıdaki gibidir.

Cevizin Bağırsak Sağlığına Faydaları

Cevizin en önemli faydalarının başında bağırsaklara olan faydası gelmektedir. Yapılan bir araştırma sonucunda düzenli bir şekilde ceviz tüketen birisinin bağırsak bakterileri ile savaşma durumunun daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.

Cevizin Kanserden Korunmada Faydaları

Hücre kültürü ve hayvan deneyleri sonucunda düzenli ceviz tüketmenin prostat, meme, kolorektal gibi kanser türlerinden korunma da büyük bir etkisi olduğu öğrenilmiştir. Bu kapsamda ceviz, polifenol ellagitanniler bakımından da son derece zengin bir meyvedir. Bağırsaklarda bulunan çeşitli yararlı bakteriler söz konusu maddeler ile yararlı bileşiklere dönüştürülebilmektedir. Bunun yanı sıra hormonların üzerinde de önemli yararları olan ceviz, hormonel problemlere de iyi gelmektedir.

Cevizin Kilo Vermeye Faydaları

Kalorili bir meyve olan cevizin iştah kontrol etme de büyük bir etkisi vardır. Ayrıca doyurucu olduğu için sağlıklı bir ara öğün olabilmektedir. Sağlıklı yağ, protein ve lif kaynağı olan cevize diyet sırasında mutlaka yer verilmelidir.

Cevizin Şeker Hastalığına Etkisi

Yapılan çalışmalar cevizlerin tip 2 diyabete bağlı olarak kilo verme problemi yaşayan kişiler için çeşitli faydalar sağladığını göstermektedir. Aşırı kilo kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bu da diyabete yakalanma riskini arttırır. Düzenli olarak ceviz tüketmek ise kilo kontrolünde etkili olurken kan şekerinin düzenlenmesini sağlar.

Cevizin Tansiyona Etkisi

Yüksek tansiyon hastaları inme geçirme ve kalp hastalığına yakalanma riskine sahiptir. Bu nokta da düzenli olarak ceviz tüketmek yüksek tansiyonu olan ve stres altında ki kişilerin kan basıncının düşmesini sağlamaktadır. Bu da tansiyonun etkisinin en aza inmesini sağlar.

Cevizin Zihin Sağlığına Faydaları

Geçmişten beri cevizin zihin sağlığında büyük bir etkisi olduğu bilinmektedir. Özellikle cevizin beyne benzeyen bir yapısı olması ve yapılan araştırmalar cevizin beynin gelişiminde büyük bir etkiye sahip olduğu olduğunu açıklamaktadır. Alzheimer hastalığı üzerinde yapılan çeşitli çalışmalarda da düzenli ceviz tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre daha az hafıza kaybı yaşadığı sonucuna varılmıştır.

Cevizin Üreme Sağlığına Faydaları

İşlenmiş olan gıdalar rafine tahılları ve şeker bakımından sonra derece yüksek olan diyetler sperm fonksiyonu açısından son derece tehlikelidir. Bu doğrultuda sağlıklı beslenmek ve ceviz tüketmek sperm sağlığına çeşitli faydalar sağlamaktadır. Ceviz tüketiminin sperm sağlığı ile ilgili yapılan bir çalışmaya göre ceviz tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre spermlerinin çok daha canlı ve hareketli olduğu sonucuna varılmıştır.

Cevizin Kolesterole Faydaları

Kolesterol açısından Hindistan cevizi yağı çok daha faydalı olsa da cevizin de kolesterolü kontrol altına aldığını ifade edebiliriz. Bu nokta da düzenli bir şekilde ceviz tüketimi kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir.


NOT: Sitemizde yer verilen konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınızın çözümü için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu sitede yer alan bilgiler ve uygulanmasından doğabilecek zararlardan sitemiz sorumlu değildir. Sitemizde yazılan yazılar, çeşitli kaynaklardan derlenen bilgileri içermektedir. Makale sahibi iseniz ve yazılarınızdan yararlanmamızdan rahatsızlık duyuyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.