Kaliteli çay demleme teknikleri ile siz de çay lezzetini en ideal noktaya taşımayı ister misiniz? Bu noktada çayın lezzetini fazlasıyla hissetmenizi sağlayacak olan demleme tekniklerini incelemelisiniz. Demleme tekniklerinin getirdiği büyük lezzet ile çay asıl tadını ortaya çıkarıyor ve size de kaliteyi yaşamak kalıyor. O halde en özel anlarınızın vazgeçilmezi olan çayla ilgili en ideal demleme seçeneklerine daha yakından bir göz atabiliriz.

Çay Demleme Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çay demlerken dikkat etmeniz gereken birbirinden özel konular vardır. Bu noktada sadece çayın kalitesini değil demleme sırasında kullanacağınız bazı diğer materyalleri de düşünmeniz gerekir. Aşağıda sıraladığımız birbirinden değerli seçenekleri inceleyerek çayı demlerken hatasız bir süreci geride bırakabilirsiniz. Şimdi hazırsanız çayı demlemeye başlayabiliriz!

Su Seçimine Özen Gösterin

Çay demlerken dikkat etmeniz gereken ilk detay sudur. Çünkü çay ne denli kaliteli olursa olsun saf ve temiz olmayan bir suyun çaya lezzet katmayacağını ifade edebiliriz. Musluktan su doldurarak çay hazırlamak yerine damacana suyu ya da arıtma suyu kullanmanız sizin için daha doğru olacaktır. Çünkü yumuşak ve taze su kullanmak çayın daha kaliteli olmasında başarılıdır.

Su tercihinde doğru bir çözüme ulaşmakta mineral ve oksijen miktarını dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü tercih edeceğiniz su mineral bakımından yeterli değilse bu durumda satın aldığınız çay ne kadar kaliteli olursa olsun lezzet istediğiniz seviyede olmayacaktır. Bu seçimi yaparken kaynatılmış su kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Demlik

Çay demleme teknikleri konusunda en değerli hususlardan bir tanesi de demliktir. Çayı demlerken zaman zaman çelik zaman zaman da porselen demlikler kullanılması söz konusu olur. Peki, hangi demlik seçeneğini deha idealdir?

Demlik seçerken porselen ya da metal demlik seçmenin aslında çok büyük fark yaratmayacağını ifade edebiliriz. Burada önemli olan demliğin kokuyu çekmesidir. Özellikle farklı çaylar demlediğiniz demlikleri iyice yıkamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra demliklere deterjan kokusu sinmemesi adına da doğru temizleme yöntemlerini tercih etmelisiniz.

Yukarıdaki hususları dikkate aldıktan sonra çay demlemek için artık teknik seçimine geçiş yapabilirsiniz. Burada sizi bekleyen 2 alternatif vardır. Sizin için en ideal lezzeti veren 2 alternatiften birini seçmeniz doğru olacaktır.

Suyu Soğutarak Çay Demleme

Suyun kaynaması oksijen kaybetmesi anlamına gelir. Bu nedenle demliğe çay koymadan suyu kaynattıktan sonra suyun bir nebze soğuması için beklemelisiniz. Soğuyan suyu çay ile bütünleştirdikten sonra demleme işlemlerini gerçekleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Düşük ısıdaki suyla çay demlemek hem sudaki oksijen miktarını hem de çayın lezzetini ortaya çıkarmasını sağlar.

Önceden Kaynatılan Su ile Çay Demleme

Çay demleme konusunda en özel seçeneklerden bir tanesi de hiç şüphesiz suyun önceden kaynatıldıktan ve soğutulduktan sonra kullanılmasıdır. Demliğin alt kısmında suyun kaynamasından sonra üst kısma önceden kaynatılmış su ve bir miktar çay eklenerek kusursuz bir çay ortaya çıkar. Bu sayede elde edilen lezzet bütün çay severler için ideal olacaktır. Siz de bu yöntemleri denemeli ve sizin için en ideal seçeneği tercih etmelisiniz!