Mutfakta yemek hazırlığı yaparken birbirinden özel baharatlarda yararlanmak sizin için oldukça değerlidir. Çünkü baharat, sadece yemeğe lezzet katmak için değil aynı zamanda sağlığı korumak için de değerlidir. Peki, sağlığınızı olumlu manada etkileyecek olan baharatlar nelerdir? Gelin daha yakından bir göz atalım!

Kekik

Yemeklerin vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan kekik, ete de farklı bir lezzet katmayı başarır. Bu yönü ile oldukça değerli bir baharattır. Üstelik öksürüğe iyi gelmesi ve üst solunum yolu iltihaplarına karşı koruyucu olması da kekik lezzetinin oldukça farklı olmasına olanak sağlar. Siz de mutfakta enfes baharatlardan yararlanmak istiyorsanız kekik lezzetini ilk sıraya almalısınız.

Karabiber

İçeriğindeki enfes lezzetler sayesinde birbirinden özel çözümler ortaya çıkaran karabiberin sindirim sistemi başta olmak üzere insan vücudunun pek çok kısmına etkisi büyüktür. Sindirimin kolaylaştırılmasını sağlayan karabiber, kabızlığa karşı en güçlü silahtır.

Kırmızı Pul Biber

Yemeklerin en değerli seçeneklerinden bir tanesi olan kırmızı pul biber sadece acı bir tat vermez. İçerisinde bulunan ‘Kapsaisin’ bileşiği sayesinde prostat kanserinin önlenmesine destek olur. Bunun yanı sıra bibere kırmızı renk veren karotenoid bileşiğinin kansere karşı etkili olması da oldukça değerlidir.

Nane

Keskin kokusu sayesinde pek çok lezzetin baş tacı olan nane, sadece kokusu ile değil tadı sayesinde de değerlidir. Bir yemek hazırlamak istediğinizde hangi baharatı koymalıyız diye düşünmeden naneyi baş köşeye yerleştirmeniz gerekir. Bu sayede vücutta bulunan fazla suyun atılmasını sağlayabilirsiniz. Mentollü olması sayesinde tıkanan burnunuzun açılmasını sağlar.

Biberiye

Yemeklerde zaman zaman kullanabileceğiniz bir baharat olarak bilinen biberiye, bağırsaklarda yağ emilimini destekleyen en önemli seçeneklerden bir tanesidir. Üstelik karaciğer yağlanmasını da engelleyen yönü ile bu baharatı tüketmenin insan yaşamı için oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir. Vücudunuzda bulunan ödemin atılmasını istiyorsanız biberiye tercih etmelisiniz.

Zencefil

Alternatif tıp dendiğinde akla gelen ilk seçeneklerden bir tanesi olan zencefil adeta bir sağlık kaynağıdır. Faydaları saymakla bitmeyecek seçenekler arasında olması nedeni ile mutlaka tercih edilmesi gereken bu baharatın kanser gibi çok önemli hastalıklara dahi etki ettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle siz de yemeklerde zencefil tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Rezene

Emziren anneler için genellikle rezene tüketilmesi önerilir. Çünkü rezene anne sütünü arttırarak bebeklerin beslenmesini destekler. Bunun yanı sıra gaz söktüren ve iştahı açan rezenenin bebekler için yatıştırıcı etkisi olduğunu da ifade etmek gerekir.

Zerdeçal

Zerdeçal, kansere karşı en etkili silahlardan bir tanesi olması nedeni ile halk arasında kanser savaşçısı adı ile de bilinir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça güçlü bir seçenek olan bu baharatı siz de tercih ederek sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Fesleğen

Bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan ve stres kaynaklarına karşı güçlü bir etken olan fesleğen, akciğer fonksiyonlarının da iyi çalışmasını sağlar. Salataların vazgeçilmezi olan bu harika baharatı siz de mutlaka tercih etmelisiniz.

Sumak

Mikroplara karşı çok güçlü bir savaşçı olan sumak, ekşi tadı ile en çok tercih edilenler arasındadır. Tuz kullanmak yerine sumak tercih edilmesi daha olumlu sonuçlar ortaya çıkmasında değerlidir.


NOT: Sitemizde yer verilen konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınızın çözümü için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu sitede yer alan bilgiler ve uygulanmasından doğabilecek zararlardan sitemiz sorumlu değildir. Sitemizde yazılan yazılar, çeşitli kaynaklardan derlenen bilgileri içermektedir. Makale sahibi iseniz ve yazılarınızdan yararlanmamızdan rahatsızlık duyuyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.