Elma sirkesi nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça pratik ve basittir. Doğal bir fermantasyon süreci gerektirdiğinden yapımı biraz uzun sürebilir. Elma sirkesi, elmalardan fermantasyon yoluyla elde edilen bir asetik asit çözeltisidir. Elma sirkesi, yüzyıllardır geleneksel bir doğal tedavi ve sağlık ürünü olarak, aynı zamanda yemeklerde, salatalarda lezzet için ve hijyen açısından evlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Kendine özgü karakteristik ekşi, keskin bir tada sahiptir.

Elma sirkesi yapımı biraz zaman alır ve doğal fermantasyon sürecini içerir. Elde ettiğiniz sirkenin kalitesi, kullanılan malzemelerin ve fermantasyon süresinin uzunluğuna bağlı olacaktır. Hijyen kurallarına dikkat ederek ve süreci dikkatlice takip ederek elma sirkesi yapabilirsiniz.

Dilerseniz elma sirkeli su hazırlayarak doğrudan tüketebilirsiniz. Sirkeli suyun faydaları sayfamızı inceleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Evde Doğal Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle doğal elma sirkesi yapmaya karar verdiyseniz elmaları organik ve mevsiminde seçmeye özen göstermelisiniz. Hazırlamak istediğiniz miktara göre doğal elma sirkesi yapımı için mümkünse cam bir kavanoza sahip olmalısınız. İlk defa elma sirkesi hazırlayacaksanız dilerseniz sirke mayası olarak da doğal fermente elma sirkesi ya da sirke anası da kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Cam kavanoz
 • 2 kg elma
 • 2 lt içme suyu
 • 2 yemek kaşığı bal veya toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Elma Sirkesi Yapımı:

 1. Öncelikle elmaları yıkayıp, soymadan çekirdeklerinden ayırarak küçük küçük doğrayalım.
 2. Cam kavanoza yerleştirdiğimiz elmaların üzerini örtecek halde ağzına kadar dolamayacak şekilde suyu dökelim.
 3. Balı ya da toz şekeri ekleyip karıştıralım.
 4. Kavanozun ağzını kapatmak için bir gazlı bez veya temiz bir tülbent kullanarak bağlayalım.
 5. Kavanozu serin, karanlık bir yerde saklayalım. Oda sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta olması önerilir.
 6. İlk hafta her gün, daha sonra da haftada birkaç defa karıştırarak fermantasyon sürecini 3-4 hafta bekleyelim.
 7. Fermantasyon süresi sona erdikten sonra elma sirkesini süzüp bir başka kavanoza veya şişeye aktarılabilir ve buzdolabında saklayabiliriz.

Elde ettiğimiz sirkenin kalitesi, kullanılan malzemelerin kalitesine ve fermantasyon süresinin uzunluğuna bağlı olacaktır. Dilerseniz sizin için yalnızca elmanın kendi tadı ile fermente edilen doğal elma sirkesi ürünümüzü mağazamızdan inceleyebilir tamamen doğal, uygun fiyatlı, lezzetli ve yumuşak içimli sirkemizi deneyebilirsiniz. 

Elma Sirkesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Elma sirkesi, sindirim sistemi sağlığını desteklemek için ve rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılabilir.

Elma sirkesinin kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu birçok çalışmada belirtilmiştir. Bu, özellikle diyabet hastaları için faydalı olabilir. Ancak, diyabet tedavisi gören bireylerin elma sirkesi kullanmadan önce doktorlarına danışmaları önemlidir.

Elma sirkesi, iştahı azaltıcı etkileriyle bilinir. 

Elma sirkesi, kan basıncını dengelemeye ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Elma sirkesi, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, cilt enfeksiyonlarında ve yara iyileşmesini hızlandırmak için de kullanılabilir. 

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma sirkesi tok tutma özelliği sayesinde zayıflamanıza yardımcı olacak şekilde tavsiye edilebilir. İştah azaltma, tokluk hissini artırma ve metabolizmayı hızlandırma gibi etkileri vardır. Yalnız, elma sirkesi kullanırken dikkatli olmanız önemlidir. Elma sirkesi, yüksek asidik içeriği nedeniyle mide rahatsızlıklarına ve diğer yan etkilere neden olabilir. Zayıflamak için sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri en önemli etkenlerdir. Elma sirkesi, sağlıklı bir beslenme ve bir diyet planının bir parçası olarak kullanılabilir, ancak tek başına kilo vermek için yeterli değildir.