Özellikle havalar soğumaya başladığında ister istemez bedende bazı değişiklikler meydana gelir. Kimi zaman söz konusu değişimler diğer mevsimleri de kapsamaktadır. Boğaz ve göğüs bölgelerinde sağlığı olumsuz etkileyen durumlar oluşabilir. Farklı şiddetlerdeki öksürükler, vücudun bu durumlara karşı verdiği tepkilerin başında gelenlerden biridir.


Evde bulunan doğal malzemelerle öksürüğü kesecek ya da öksürüğe iyi gelecek doğal tarifler hazırlayabilirsiniz. Özellikle kuru öksürüğü yumuşatmak için tariflerimizden yararlanabilirsiniz. Doğal besinlerden oluşan tariflerimizle çocuklarda öksürüğü kesmek için güvenle kullanabilirsiniz. Öksürüğü ne keser, ya da öksürüğe ne iyi gelir? Doğal besinlerle öksürüğe iyi gelecek tarifler yazımızın devamında.

 

Öksürüğe Ne İyi Gelir?


Karabiber & Bal

Dut Pekmezi

Ballı, Limonlu Ilık Su

Siyah Turp ve Bal

Üzüm Pekmezi

Ihlamur Çayı

 

Çeşitli nedenler sonucunda öksürüğe yakalandıysanız mutsuz olarak öksürüğe ne iyi gelir diye merak edebilirsiniz. Herkes gibi sizler de daha sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olmak isteyebilirsiniz. Tabiattan gelen yolları kullanarak kendi çözüm yollarınızı deneme şansınız vardır. Uzmanlar ve doktorlar sizlere bu doğrultuda yardımcı olacak öneriler sunmaktadır.

 

Öksürük Nasıl Geçer?

 

1) Karabiber & Bal


Öksürüğe ne iyi gelir diye hasta yatağında yatanlar için her evde mutlaka yer alan iki malzemeden bahsedelim. Karabiber ve bal, öksürüğü iyileştirmeye yardım eden desteklerden biridir. Bir yemek kaşığı balın üzerine birkaç defa karabiber serpin ve bu karışımı her sabah tüketin. Kuru öksürüğe iyi geldiği gibi balgamlı öksürüğü de iyileştirecek etkiye sahiptir.

 

2) Dut Pekmezi


Hasta çocuğun öksürüğe ne iyi gelir konusu üzerine araştırma yapan aileler, evinden dut pekmezini eksik etmemeli. Dutpekmezi, öksürük anında tüketilmesi gereken boğazı yumuşatan bir besindir. Vitamin kaynağı olduğu için vücudun hızla toplanmasına yardım eder. Solunum yolunu temizler ve çocukların rahatça nefes almasını sağlar.

 

3) Ballı, Limonlu Ilık Su


Aniden gelen öksürüğe kesin çözüm arayanlar için evde ya da evin dışında hemen hazırlanan bir karışım önerilir. Bir bardak ılık suyun içine yarım limon sıkılır ve üzerine 1 yemek kaşığı süzme bal eklenir. Tüm malzeme karıştıktan sonra birkaç yudumda içilir. Bu içecek sayesinde balgam temizlenir ve boğaz rahatlar. Ayrıca kuru öksürük için de uyku öncesi mutlaka denenmelidir.

 

4) Siyah Turp ve Bal


Öksürüğe ve boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt arayanlar en tazesinden siyah turp alsın ve bu turp içine bir delik açsın. Açılan deliğin içinden bal akıtarak öksürüğü iyileştirmek doğal yolla mümkün. Bir bardak üzerine turp sabitlenir. Alt kısmından bal süzülerek bardak içine akar. Turpta yer alan mineraller sayesinde, öksürüğe neden olan bakteri ve virüs vücuttan bu yöntemle kolayca atılır.

 

5) Üzüm Pekmezi


Üzüm pekmezi, öksürüğe ve balgama ne iyi gelir sorusunun en sağlıklı yanıtlarından biridir. Doğal üzüm pekmezi temin ederek boğazı yoran balgamı ve öksürüğü kolayca temizleyebilirsiniz. Dilerseniz çocuklara her sabah 1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi verebilirsiniz. Yetişkinler ise kahvaltıda mutlaka üzüm pekmezi tüketmeli. Gün boyu rahatça nefes almak için 3 saatte 1 defa üzüm pekmezi tüketilmeli.

 

6) Ihlamur Çayı


Şifalarıyla sık sık kendinden söz ettiren ıhlamur çayı, pandemi sonrası daha da tüketilir hale geldi. Öksürükle geçen günleri daha rahat atlatmak için tüketilen ıhlamur çayı, gün içinde birkaç fincan içilebilir. Ihlamuru tüketirken fincana 1 kaşık bal ve 1 dilim limon eklenmesi daha etkili sonuçlar verecektir. Balgamın temizlenmesini hızlandırır ve kuru öksürük şikâyetini kısa sürede dindirir.


 

NOT: Sitemizde yer verilen konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınızın çözümü için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu sitede yer alan bilgiler ve uygulanmasından doğabilecek zararlardan sitemiz sorumlu değildir. Sitemizde yazılan yazılar, çeşitli kaynaklardan derlenen bilgileri içermektedir. Makale sahibi iseniz ve yazılarınızdan yararlanmamızdan rahatsızlık duyuyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.