Propolis, arıların iğne yapraklı ağaçlardan ve tomurcuklardan elde ettikleri maddeleri salgı bezlerinden çıkan enzimlerle birleştirdikleri reçine benzeri bir maddedir. Antioksidan özelliğinin yanı sıra mikroplara karşı oldukça güçlü olması insanlar tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmesini sağlar.

Propolis salgısının ortaya çıkmasında farklı amaçlardan söz etmek mümkün olsa da öncelikli olarak bal petekleri arasındaki gücü arttırmak ve hijyeni sağlamaktan söz edilebilir. Propolis kelimesinin kökenine bakıldığında Yunanca bir tamlama olduğundan söz edilebilir. Pro yani savunma ve polis yani şehir kelimelerinden oluşmaktadır. Bu yönüyle ‘Şehir Savunması’ olarak da bilinen propolisin insan vücudunda da benzer etkiler ortaya çıkarabileceğinden söz edilebilir.

Propolis Kullanımı Nasıl Gerçekleşir?

İnsanlar için besleyici ve koruyucu bir lezzet olarak kabul edilen Propolis genellikle çocuk gelişiminde yardımcı olması amacıyla tercih edilmektedir. Ağaç ve bitkilerden elde edilen propolisin kullanımı noktasında farklı şekillerde tüketilebileceğini ifade edebiliriz. Bu nedenle de propolis kullanımında çeşitlilik ön plandadır.

Gelişimi destekleyen yapısı ve hijyen sağlayan özellikleri ile dikkat çeken propolisin damla, tablet, kapsül, krem, sprey, toz ve şurup şeklinde tercih edilebilmektedir. Her ürünün kendine has kullanımı olsa da amaç daima aynıdır. Bu nedenle de propolisin faydalarını sıralamak yerine kullanımı konusunda detaylara yer vermek daha önemlidir.

Damla Propolis Kullanımı

Damla şeklindeki propolis kullanımında genellikle önerilen sayıda damlanın ağza akıtılması söz konusudur. Ancak tat ve lezzet konusunda farklı beklentileri olan kimseler için su ile karıştırılarak da propolisin kullanılması mümkün olur. Su ile karıştırılmasında herhangi bir zararın ortaya çıkması söz konusu olmadığından damla propolisi gönül rahatlığıyla tercih edebileceğinizi unutmamalısınız.

Kapsül Propolis Kullanımı

Propolis kullanımında kapsül tercihinde de bulunabilirsiniz. Özellikle mide kısmında çözünen bir yapıya sahip olması ve lezzet noktasında ağzınızda kötü bir etki yaratmaması değerlidir. Genellikle yetişkinler tarafından tercih edilen kapsül propolisin ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

Yukarıda adı geçen propolis seçeneklerini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle de kaliteli bir çözüm üretmek adına tercih edeceğiniz propolisin kullanımı sırasında da dikkat etmeniz gereken detaylar vardır.

Propolis Kullanımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Propolis kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok detay vardır. Bu nedenle de yetişkin ya da çocuklar için propolis kullanımı esnasında aşağıdaki detaylara önem vermelisiniz. Aksi takdirde sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. İşte propolis tüketmeden önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler.

·     Porpolis, kanın pıhtılaşmasına neden olabilecek içeriğe sahip bir besindir. Bu nedenle de bir operasyon öncesinde propolis tüketmeniz önerilmemektedir,

·         Bal alerjisi olan kimselerin propolis kullanmaması gerekir,

·         Hamile ya da emziren annelerin bir hekime danışmadan propolis tüketmesi doğru değildir,

·         Solunum yolu hastalıkları ile alakalı sorunları olanların doktordan onay alarak propolis tüketmeleri gerekir,

·         Doğal olsa da propolis çok yüksek miktarlarda tüketilmemelidir.

Tüm bu detayları dikkate alarak propolis tercihinde bulunmanızı öneriyoruz.