Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır?

Tarhana çorbası, geleneksel mutfağımızın en çok tüketilen çorbalarından bir tanesidir. Özellikle kış aylarında kahvaltı sofralarımız da dahil her öğünde severek tüketebileceğimiz bir şifa kaynağıdır. Genellikle yaz aylarında hazırlanan kuru tarhana ile yapılır. Çok faydalı ve pratik bir çorba çeşidi olan tarhana, sahip olduğu vitamin ve mineraller sebebiyle zengin bir besin kaynağıdır.

Önemli kısmı yoğurttan meydana gelen tarhana un, kırmızı biber, domates, soğan gibi sebzelerin karıştırılıp, mayalanmaya bırakılması ve kalın bir hamur haline getirilmesiyle hazırlanır. Sonrasında mayalanan hamur kurutulur ve ufalanarak tarhana tozu haline getirilir. Tarhana çorbası, bu kadar besleyici olmasının yanı sıra kuru toz biçimde uzun süre saklanabilir. Lezzeti ve faydaları saymakla bitmeyen tarhana çorbası oldukça pratiktir.

Tarhana Çorbası Tarifi için Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı toz tarhana
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 yemek kaşığı nane
 • 6 su bardağı su
 • Kırmızı pul biber
 • Karabiber
 • Tuz

Tarhana Çorbası Yapımı

Tarhana çorbasının besleyici ve lezzetli olması kullanacağınız malzemelerin doğallığına bağlıdır. Bu tarifi uygularken mağazamızda yer alan, bol sebzeli tarhana, domates salçası, biber salçası, pul biber ve kekik gibi doğal ürünlerimizi kullanabilirsiniz. Ürünlerimiz katkı ve koruyucu maddeler içermez, tamamen doğaldır ve geleneksel yöntemlerle hazırlanırlar.

Aşağıdaki adımları uygulayarak tarhana çorbası tarifini hazırlayabilirsiniz.

 1. Derin bir tencerenin içerisinde sıvı yağ, nane, salça, baharatlar ve toz tarhana karıştırılarak, kavrulur. (Tercihe göre tereyağı da kullanabilirsiniz.)
 2. Kavrulan karışıma yavaş yavaş soğuk su eklenir. Su eklenirken sürekli karıştırılır. Topaklanma olmaması için bu aşamada bir tel çırpıcı da kullanabilirsiniz.
 3. Kaynayana kadar karıştırılan tarhana çorbası, 5 dakika kadar daha kaynatılıp, servis için hazır olur.

Özellikle tarhana çorbası yaparken topaklanmasını engellemek için sürekli karıştırılması çok önemlidir. Bununla birlikte baharatları doğru bir şekilde belirlemeli ve damak zevkinize göre çeşitlendirebilirsiniz.

Tarhana Çorbası Kalori ve Besin Değerleri

Tarhana Çorbası Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 60 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Porsiyon (Orta) yani 250 gramlık miktarında Tarhana Çorbası 150 kalori bulunmaktadır.