Sirke binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılmaktadır. Sağlık yararları üzerine yapılan çoğu modern araştırma, sirkenin asetik asit bileşenine odaklanır. Pek çok sirke türü asetik asit içerdiğinden, potansiyel sağlık yararları hemen hepsi için geçerlidir. Fakat doğal sirke çeşitleri hem yapım teknikleri hem de içerisindeki malzemelerin doğal olmasından ötürü, sağlık üzerinde harikalar yaratabilir. Peki, doğal sirke çeşitleri neler?

Alıç Sirkesi

Doğal sirke çeşitleri arasında öne çıkan alıç sirkesi, kendine özel tadı ve kokusu ile bilinir. Hafif buruk fakat tatlı bir lezzet sunar. Bu doğal sirke çeşidi alıç meyvesinden elde edilir. Yüksek antioksidan desteği sağlamasından dolayı sağlık için benzersiz faydalar yaratır. Alıç sirkesi yemeklere, turşulara, soslara ve salatalara enfes bir tat katar. Lezzetinin güzelliği, doğallığından gelir.

Dut Sirkesi

Dut meyvesi, besin bileşenleri açısından oldukça yüksektir. Karadut ve beyaz dut olarak farklı türleri bulunur. Her iki tür de çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Dut sirkesi bu meyvenin özlerinden elde edilen doğal bir sirkedir. Dutlar narin meyvelerden biridir. Rüzgar ve yağmur gibi çeşitli hava koşullarında hemen yere dökülür. Olgunlaşan dut meyveleri sirke haline getirilir. Şifası saymakla bitmeyen dut sirkesinin tadı oldukça lezzetlidir ve diğer birçok sirkeye göre daha tatlıdır. Antioksidan yüklü dut sirkesi, vücudu toksinlerden arındırma konusunda ek fayda sunar. Demir içeriği yüksek olduğundan kansızlığa iyi geldiği bilinir.  

Elma Sirkesi

Doğal elma sirkesi, Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biridir. Yüzyıllardan bu yana yemek pişirme ve tıp alanında kullanılan doğal elma sirkesi, yüksek lezzeti ve faydalı bileşenleri ile bir adım öne çıkar. Elma sirkesi, elmaların şekerini fermente ederek yapılır. Bu onları sirkedeki ana aktif bileşen olan ve sağlık yararlarından sorumlu olabilecek asetik aside dönüştürür. Bununla birlikte doğal elma sirkesinin antimikrobiyal ve antioksidan etkileri vardır. Bu da sağlığı en iyi şekilde desteklediğinin kanıtıdır. Kilo vermeye yardımcı olan elma sirkesi, kolesterolü düşürme, kan şekeri seviyelerini düzenleme gibi hususlarda da destek olabilir. Elma sirkesinin sağlığa fayda sunması için sirkenin doğal malzemelerden elde edilmiş olması çok önemlidir.

Erik Sirkesi

Doğal sirke çeşitleri söz konusu olduğunda erik sirkesinden söz etmeden olmaz. Erik sirkesi dramatik lezzetinin yanı sıra dikkate değer tıbbi niteliklere sahiptir. Güçlü asit düzeyi, vücut üzerinde paradoksal bir alkalileştirici etki vadeder. Doğal malzemelerle elde edilen erik sirkesi yorgunluğu nötralize edebilir, sindirimi uyarabilir ve toksinlerin yok edilmesini teşvik edebilir.

Kızılcık Sirkesi

Benzersiz tadıyla öne çıkan kızılcık sirkesi, doğal sirke çeşitlerinden biridir. Yemeklere, salatalara ve çeşitli spesiyallere lezzet katan bu özel sirke, sağlık üzerinde de oldukça etkilidir. Kızılcık sirkesinin yapısında yer alan bileşenler, enfeksiyonları önleyebilir, kronik hastalara iyi gelebilir. Kızılcık meyvesinin özlerinden yapılan bu sirke, yaşa bağlı oksidatif hasarı önlemeye de yardımcı olabilir.